Życie toczy się, z dnia na dzień ... A ja czasami zatrzymuję się nad codziennością, by uszczknąć kawałek i napisać ... by nie zapomnieć.
Najbliższe Święta:

Wszystkie zdjęcia, filmy i teksty objęte są prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub po części bez mojej zgody jest zabronione, co stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna Dz.U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U. 94 nr 43 poz. 170.
Korzystając z cudzych zdjęć, zazwyczaj znalezionych w internecie, zawsze zamieszczam informację o tym gdzie je znalazłam.
Lilypie First Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers AlternaTickers - Cool, free Web tickers AlternaTickers - Cool, free Web tickers Daisypath Anniversary tickers Lubię czytać

Blog > Komentarze do wpisu

Jak oswoić przedszkolaka?

Jak oswoić przedszkolaka? Oto jest pytanie.

U nas oczywiście pojawiło się ono w kontekście zostania starszą siostrą, i wydaje się, że poradziliśmy sobie z oswajaniem tej rzeczywistości. Bo teraz Marysia jest zachwycona Jaśkiem, chętnie przy nim pomaga, i jest dumna z bycia starszą siostrą. Pewnie trudniej będzie, gdy Jasiek dorośnie na tyle, żeby podbierac zabawki, rozwalać układanki, zabierać pisaki i malować na Marysinych rysunkach. to będzie sprawdzian siostrzanej miłości :)

Aktualnie jest tak:

Pytanie: "Jak przygotowywaliśmy Marysię do zostania starsza siostrą?" pojawiło się ostatnio w przedszkolu. Bo przecież inne przedszkolaki też mają, albo będą mieć rodzeństwo. Nas zapytała mama przy nadziei :) 

My oswajaliśmy tę rzeczywistośc na dwa sposoby:

1. budując relację Marysi z Dzidziusiem:

+ od początku pozwalając Marysi przytulać się do brzuszkowego wtedy Jasia,

+ biorąc ją na badania USG,

+ pozwalając dowiedzieć się (sama zadała to pytanie naszemu gin.) jakiej płci jest Dzidziuś,

+ rozmawiać z Dzidzią,

+ wybrać imię (to było a puli imion, które sami braliśmy pod uwagę). 

2. Poznając jak to jest być starsza siostrą razem z Franklinem, Zuzią, Basią, Martynką i Peterem - czyli czytając literaturę fachową :)

a. Franklin - Paulette Bourgeois, Brenda Clark (Wydawnictwo Debit)

- Franklin czeka na siostrzyczkę

- Franklin jest starszym bratem

- Franklin wybacza siostrzyczce

 b. Zuzia - Eva Wenzel-Burger, Liane Schneider (Media Rodzina)

- Zuzia i nowy dzidziuś

 

c. Basia - Zofia Stanecka, Marianna Oklejak (LektorKlett)

- Basia i nowy braciszek

d. Martynka - Delahaye Gilbert, Marlier Marcel (Papilon)

- Martynka i Braciszek

e. Peter - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki)

- Ja też chcę mieć rodzeństwo

Wśród literatury fachowej w tym temacie wybór jest dość duży, i to dla dzieciaków na różnym poziomie - dla maluszków, przedszkolaków, i pewnie tych starszych także.

Ja, już dawno, jeszcze zanim pojawił się Jasio, wiedziona jakimś przymusem, czy czymś bliżej nie określonym, kupiłam Marysi książkę: "Skąd się biorą dzieci?" Marcina Brykczyńskiego (Nasza Księgarnia). Ta jednak nie przypadła Marysi do gustu. Nie wiem, może dlatego,  że zdecydowanie bardziej woli opowiadania niż poezję.

Zdecydowanie częściej zaglądaliśmy do "Ludzkie ciało. Świat w obrazkach" (Wydawnictwo Olesiejuk).

Sama Marysia natomiast wybrała jeszcze inną książkę, na zgoła wyższym poziomie - "Matka i dziecko. Vademecum" Elizabeth Fenwick.

Ja zaś uwielbiam jeszcze inną książkę z tego tematu, o której pisałam już tutaj - "Będziemy mieli drugie dziecko. Magia serca i miłości." Elżbiety Zubrzyckiej (GWP).


poniedziałek, 30 stycznia 2012, ewerner

Polecane wpisy

  • Książkowe niespodzianki tygodnia :)

    W tym tygodniu dwie ksiązkowe niespodzianki :) Tui T. Sutherland „Awatarzy” - mediafm.net Anna Pozzi "Niewolnice" - do Gościa Niedzielnego 

  • Candy u be.el

    U be.el nowe candy - Żabka i obcy - Max Velthuijs, może ktoś z Was ma ochotę na udział w losowaniu? Więcej dowiecie się tutaj , a recenzje książeczki zn

  • Ja Jaś :)

    Ojej, ależ mama zaniedbała ten swój blog ... Mam nadzieję, że to nie z mojego powodu. Ale zacznę od początku, bo jeszcze mnie nie znacie. Nazywam się Jan, ale w