Życie toczy się, z dnia na dzień ... A ja czasami zatrzymuję się nad codziennością, by uszczknąć kawałek i napisać ... by nie zapomnieć.
Najbliższe Święta:

Wszystkie zdjęcia, filmy i teksty objęte są prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub po części bez mojej zgody jest zabronione, co stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna Dz.U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U. 94 nr 43 poz. 170.
Korzystając z cudzych zdjęć, zazwyczaj znalezionych w internecie, zawsze zamieszczam informację o tym gdzie je znalazłam.
Lilypie First Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers AlternaTickers - Cool, free Web tickers AlternaTickers - Cool, free Web tickers Daisypath Anniversary tickers Lubię czytać

Blog > Komentarze do wpisu

Przedświąteczne czytanie, czyli nasza kolekcja książek o Bożym Narodzeniu cd.

Święta już dawno za nami, ale nie skończyłam jeszcze pisać o naszych ulubionych, bądź trochę mniej, książkach około-Bożonarodzeniowych. Tak więc przed nami druga, znacznie większa od poprzedniej, porcja literatury około-Świątecznej. 

8. Wielka księga dekoracji i przepisów na Boże Narodzenie (firma księgarska olesiejuk) - tą książkę mamy odkąd Marysia zaczęła wykazywać jakakolwiek chęć do przygotowywania Bożonarodzeniowych ozdób, czyli od 2008 roku. Zdaje egzamin, bo już samo jej oglądanie sprawia nam wielką frajdę. Planujemy wtedy co z niej zrobimy, jakie pomysły wykorzystamy na prezenty dla najbliższych, no i co zawiśnie na naszej choince.

9.  Wigilia Bożego Narodzenia - Clement Clarke Moore - il. Lee Krutop (firma księgarska olesiejuk) - książeczkę dostała Marysia na Mikołajki, już nie pamiętam dokładnie którego roku. Za każdym razem zachwyca nas ilustracjami, otwieranymi domkami do których można wsadzić latarkę i poświecić przez okienka, prezentami które można umieścić w skarpetach, i pięknym, ciepłym tekstem.

10. Dwanaście prezentów dla Świętego Mikołaja - Mauri Kunnas (Media Rodzina) - zdecydowanie ulubiona książeczka Marysi, zaczytywana nie tylko w Adwencie i okresie Bożego Narodzenia. Książka do której wracamy przez cały rok. Jak to skandynawska literatura dla dzieci - zachwyciła nas nie tylko tekstem ale i ilustracjami. A pomysły małego Jasia wywołują uśmiech na twarzach każdego czytelnika, czy top małego czy dużego. 

11. Święty Mikołaj - Mauri Kunnas (Media Rodzina) - i druga pozycja tego samego autora. Już nie tak ukochana jak "Dwanascie prezentów (...)", ale również ciekawa i ślicznie ilustrowana. Zapraszamy pod górą Korvatunturi w Finlandii.

12. Goście na Boże Narodzenie - Sven Nordqvist (Media Rodzina) - pozostajemy nadal w kręgu skandynawskiej literatury dla dzieci. Pierwsza, i jak na razie jedyna książka o Pettersonie, którą czytaliśmy (a jest ich co najmniej kilka). Przyznaję, ze musieliśmy mieć do niego kilka podejść. W ubiegłym roku był dla Marysi jeszcze za trudny. Ale teraz, teraz czytaliśmy go z lubością. Wracaliśmy kilkakrotnie do opowieści o staruszku i jego kocie, o ich pomysłach, i wspaniałych sąsiadach.

13. Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki) - Lotta, pięciolatka z ulicy Awanturników tyle potrafi, większość rzeczy po kryjomu. Tym razem spotykamy ją tuż przed Wigilią. Warto, naprawdę warto poznać Lottę, nazwisko autorki mówi samo za siebie, a ilustracjom Ilon Wikland chyba niewielu się oparło. 

14. Boże Narodzenie w Bullerbyn - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki) - Bullerbyn znają wszyscy, chcąc czy nie chcąc. Marysia poznaje Bullernbyn czytane przez tatę i opowiada mi po kawałku, jakie to cuda wyprawiają jego mali mieszkańcy. Myślę, że to dobry moment na spotkanie z tą ksiażką i dobry sposób, na pewno lepszy niż obowiązkowe czytanie w szkole (jak ja się z nią spotkałam). I choć można pokochać Bullerbyn nawet, gdy czyta się je bo trzeba, to jednak o wiele mocniej polecam zapoznawanie się z Bullerbyn na kolanach rodziców.

15. Patrz, Madika, pada śnieg! - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki) - mrożąca krew w zyłach hostoria "Nareszcie spadł śnieg na Czerwcowym Wzgórzu! Madika i Lisabet jak oszalałe bawią się w śniegu. Nawet tata daje się wciągnąć do bitwy na śnieżki. Następnego dnia Madika jest chora i musi zostać w domu, kiedy Lisabet z jedzie ze służącą Alvą do miasta po prezenty pod choinkę. Przed sklepem stoją sanie. Lisabet staje ukradkiem na płozach. Sanie ruszają i pędzą prosto do ciemnego, zimnego lasu. Jak uda jej się wrócić do domu?"

16. Skąpy nie jestem, powiedział Emil -  Astrid Lindgren, Bjoern Berg (Zakamarki) - zimowa przygoda (tuż po Bożym Narodzeniu) Emila, małego psotnika :)

17. Boże Narodzenie -1001 rzeczy do odkrycia (Świat Książki) - książka znalazła się w naszym domu w ubiegłe Mikołajki (2010), i wyszukujemy od tamtej pory, w Święta i nie-święta, szukamy sanek, wróżek, kalendarzy adwentowych, kul śniegowych i wielu, wielu innych rzeczy, a przy tym ćwiczymy spostrzegawczość i liczenie :)

 

18. Zapytaj Misia o ... Święta (Boblioteczka Misia, Book House) - odpowiedzi na nurtujące dzieciaki (i nie tylko :)) pytania dotyczace Świat Bożego Narodzenia i tradycji z nimi związanych. 

I dwa najnowsze, tegoroczne nabytki Świąteczne:

1. Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie - Joanna Krzyżanek, Zenon Wiewiurka (Jedność) - książka i przepisy na kilka Bożonarodzeniowych pyszności w jednym, polecam dla mam i małych kucharzy. Można do niej zajrzeć na stronie wydawnictwa - Zajrzyj do książki

2. OPOWIADANIA WIGILIJNE. Pod choinkę od polskich pisarzy. wyd. II (Wydawnictwo Literatura) - jeszcze nie do końca rozsmakowane, nie do końca poznane. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy się nimi znów delektować.

 

niedziela, 29 stycznia 2012, ewerner

Polecane wpisy

Komentarze
2014/07/15 15:54:50
Jeśli już wspominasz Mauri Kunnasa, konecznie sprawdź jego Próby Złota - dzieciaki z pewnością się w tej książce zakochają! Polecamy Alina z Michałkiem :)