Życie toczy się, z dnia na dzień ... A ja czasami zatrzymuję się nad codziennością, by uszczknąć kawałek i napisać ... by nie zapomnieć.
Zakładki:
1% podatku
Gotowanie na ekranie
Kliknij i pomóż
Książki dla dzieci
Książki, książki, książki
Nasze przedszkola
Po pracy:
Poezja w sieci
Prace ręczne
Sklepiki z różnościami
Spotkania w sieci
Wydawnictwa
Z notatnika ...
Zarażona chustomanią?
Znajomi w pracy
Najbliższe Święta:

Wszystkie zdjęcia, filmy i teksty objęte są prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub po części bez mojej zgody jest zabronione, co stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna Dz.U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U. 94 nr 43 poz. 170.
Korzystając z cudzych zdjęć, zazwyczaj znalezionych w internecie, zawsze zamieszczam informację o tym gdzie je znalazłam.
Lilypie First Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers AlternaTickers - Cool, free Web tickers AlternaTickers - Cool, free Web tickers Daisypath Anniversary tickers Lubię czytać

piątek, 19 grudnia 2008

Tyle się teraz mówi o karmieniu naturalnym, ekologicznym - czyli piersią.

Owszem, w większości gazet dla młodych matek (typu: Mam dziecko, Rodzice, Dziecko, Mamo to ja, Twoje dziecko, etc.) są też rozdziały poświęcone karmieniu butelką (czytaj: sztucznemu, nienaturalnemu, nieekologicznemu, itd). Niemniej wiekszość osób patrzy z góry, z politowaniem na matki nie karmiece naturalnie.

I ja też tak myślałam, tak czułam. Uważałam, że ja będę karmic naturalnie, najlepiej ekologicznie, do końca 2 roku życia dziecka. I tak właśnie chciałam. Patrzyłam z góry upatrzonej pozycji na kobiety, które nie karmiły butelką. Miałam o nich swoje zdanie - niezbyt dobre. Uważałam, że to wielka przyjemność i przywilej karmic swoje dzieciatko piersią, i dziwiło mnie to, że inne kobiety to odrzucają.

Ale ... Niestety ... Zycie potoczyło się inaczej niz planowałam. Życie zweryfikowało moje podejście również do tej sprawy.

Poród zakończył się cesarka, a my walczyłyśmy o karmienie do 4 miesiąca. Z tym, że już w 2 miesiacu Marysia była dokarmiana. Karmienie nie było przyjemnością, mała zasypiała po drugim cmoknięciu, piła natomiast chetnie z butelki. Dostawała odciągniete mleko w butli lub sondą, a ja sciagałam co 2-3 godziny, prowadziłam kontrrolki karmień, odciągania i dokarmiania. Chodziłam od jednej poradni laktacyjnej do drugiej. To nie tylko nie była przyjemność, to było męczące i zniechecajace. W końcu się poddałam i oddałam sprawie własny bieg. Przestałam walczyc. Do końca 6 miesiaca Marysia ssała jeszcze w nocy, a potem zakończyła się nasza przygoda z piersią.

Teraz juz rozumiem, i wiem, że nie zawsze jest łatwo. Że czasem mozna być do czegos przekonanym, bardzo tego chcieć a mimo to może się nie udać. I że o wiele wazniejsza jest Miłość i czas poświęcony dziecku, niż za wszelka siłę osiągnięcie karmienia piersią.

Teraz rozumiem inne kobiety karmiace butelką ... Rozumie, że nie zawsze jest to odrzucienie karmienia piersią, ale czasem poprostu się nie da.

I tylko czasem patrząc na mamy karmiące piersią czuję żal, że od razu nie miałam pomocy - jeszcze w szpitalu. Że można było coś zrobić wczesniej, i wtedy by sie udało.

I tylko czasem, widząc kobiety które z łatwościa karmią piersia, czuje żal i smutek, że mi się nie udało.

czwartek, 18 grudnia 2008

 

Życzę Tobie spełnienia wszystkich marzeń,
przychylności wszechświata,
siły w ramionach i czystego ognia w sercu,
co zapali wszystko wokół Ciebie szczęściem i radością.
Niech wszystko czego się dotkniesz,
stanie się pomocne w spełnieniu marzeń,
a każda najdrobniejszą nawet czynność
przybliża Ciebie do bycia najszczęśliwszą
i najbardziej uśmiechniętą osobą
spośród wszystkich ludzi.
Wesołych Świąt.


Narodził się Jezusek, malutki nagusek.
Położono opłatek na biały obrusek.
Matka Boska się uśmiecha,
Gwiazd różanych cała strzecha
W wonnym sianku na gwiazdach zasypia Jezusek
A lulajże nam, lulaj, różana nadziejo!
Serca wokół płonące złocą się i śmieją.
Klęczy wołek i osiołek.
W gwiazdach buja się aniołek
Gloria! Gloria! Gloria in excelsis Deo!
Pod żłobeczkiem sierp miesiąca od boku do boku
Trąca stopą Matka Boża w różanym obłoku,
Jak kołyską sierp kołysze
Coraz ciszej, coraz ciszej -
Pokój ludziom na ziemi! Pokój! Pokój! Pokój!

[wiersz Żłobek - autor Bronisława Ostrowska]