Życie toczy się, z dnia na dzień ... A ja czasami zatrzymuję się nad codziennością, by uszczknąć kawałek i napisać ... by nie zapomnieć.
Zakładki:
1% podatku
Gotowanie na ekranie
Kliknij i pomóż
Książki dla dzieci
Książki, książki, książki
Nasze przedszkola
Po pracy:
Poezja w sieci
Prace ręczne
Sklepiki z różnościami
Spotkania w sieci
Wydawnictwa
Z notatnika ...
Zarażona chustomanią?
Znajomi w pracy
Najbliższe Święta:

Wszystkie zdjęcia, filmy i teksty objęte są prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub po części bez mojej zgody jest zabronione, co stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna Dz.U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U. 94 nr 43 poz. 170.
Korzystając z cudzych zdjęć, zazwyczaj znalezionych w internecie, zawsze zamieszczam informację o tym gdzie je znalazłam.
Lilypie First Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers AlternaTickers - Cool, free Web tickers AlternaTickers - Cool, free Web tickers Daisypath Anniversary tickers Lubię czytać

piątek, 09 marca 2012

W tym tygodniu dwie ksiązkowe niespodzianki :)
Tui T. Sutherland „Awatarzy” - mediafm.net

Anna Pozzi "Niewolnice" - do Gościa Niedzielnegoczwartek, 16 lutego 2012

U be.el nowe candy - Żabka i obcy - Max Velthuijs, może ktoś z Was ma ochotę na udział w losowaniu?

Więcej dowiecie się tutaj

a recenzje książeczki znajdziecie tu.


piątek, 03 lutego 2012

Czyż nie jest to dobra okazja do świętowania? 7+7?

Czyż nie należą mi się kwiaty?

poniedziałek, 30 stycznia 2012

Jak oswoić przedszkolaka? Oto jest pytanie.

U nas oczywiście pojawiło się ono w kontekście zostania starszą siostrą, i wydaje się, że poradziliśmy sobie z oswajaniem tej rzeczywistości. Bo teraz Marysia jest zachwycona Jaśkiem, chętnie przy nim pomaga, i jest dumna z bycia starszą siostrą. Pewnie trudniej będzie, gdy Jasiek dorośnie na tyle, żeby podbierac zabawki, rozwalać układanki, zabierać pisaki i malować na Marysinych rysunkach. to będzie sprawdzian siostrzanej miłości :)

Aktualnie jest tak:

Pytanie: "Jak przygotowywaliśmy Marysię do zostania starsza siostrą?" pojawiło się ostatnio w przedszkolu. Bo przecież inne przedszkolaki też mają, albo będą mieć rodzeństwo. Nas zapytała mama przy nadziei :) 

My oswajaliśmy tę rzeczywistośc na dwa sposoby:

1. budując relację Marysi z Dzidziusiem:

+ od początku pozwalając Marysi przytulać się do brzuszkowego wtedy Jasia,

+ biorąc ją na badania USG,

+ pozwalając dowiedzieć się (sama zadała to pytanie naszemu gin.) jakiej płci jest Dzidziuś,

+ rozmawiać z Dzidzią,

+ wybrać imię (to było a puli imion, które sami braliśmy pod uwagę). 

2. Poznając jak to jest być starsza siostrą razem z Franklinem, Zuzią, Basią, Martynką i Peterem - czyli czytając literaturę fachową :)

a. Franklin - Paulette Bourgeois, Brenda Clark (Wydawnictwo Debit)

- Franklin czeka na siostrzyczkę

- Franklin jest starszym bratem

- Franklin wybacza siostrzyczce

 b. Zuzia - Eva Wenzel-Burger, Liane Schneider (Media Rodzina)

- Zuzia i nowy dzidziuś

 

c. Basia - Zofia Stanecka, Marianna Oklejak (LektorKlett)

- Basia i nowy braciszek

d. Martynka - Delahaye Gilbert, Marlier Marcel (Papilon)

- Martynka i Braciszek

e. Peter - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki)

- Ja też chcę mieć rodzeństwo

Wśród literatury fachowej w tym temacie wybór jest dość duży, i to dla dzieciaków na różnym poziomie - dla maluszków, przedszkolaków, i pewnie tych starszych także.

Ja, już dawno, jeszcze zanim pojawił się Jasio, wiedziona jakimś przymusem, czy czymś bliżej nie określonym, kupiłam Marysi książkę: "Skąd się biorą dzieci?" Marcina Brykczyńskiego (Nasza Księgarnia). Ta jednak nie przypadła Marysi do gustu. Nie wiem, może dlatego,  że zdecydowanie bardziej woli opowiadania niż poezję.

Zdecydowanie częściej zaglądaliśmy do "Ludzkie ciało. Świat w obrazkach" (Wydawnictwo Olesiejuk).

Sama Marysia natomiast wybrała jeszcze inną książkę, na zgoła wyższym poziomie - "Matka i dziecko. Vademecum" Elizabeth Fenwick.

Ja zaś uwielbiam jeszcze inną książkę z tego tematu, o której pisałam już tutaj - "Będziemy mieli drugie dziecko. Magia serca i miłości." Elżbiety Zubrzyckiej (GWP).


niedziela, 29 stycznia 2012

Święta już dawno za nami, ale nie skończyłam jeszcze pisać o naszych ulubionych, bądź trochę mniej, książkach około-Bożonarodzeniowych. Tak więc przed nami druga, znacznie większa od poprzedniej, porcja literatury około-Świątecznej. 

8. Wielka księga dekoracji i przepisów na Boże Narodzenie (firma księgarska olesiejuk) - tą książkę mamy odkąd Marysia zaczęła wykazywać jakakolwiek chęć do przygotowywania Bożonarodzeniowych ozdób, czyli od 2008 roku. Zdaje egzamin, bo już samo jej oglądanie sprawia nam wielką frajdę. Planujemy wtedy co z niej zrobimy, jakie pomysły wykorzystamy na prezenty dla najbliższych, no i co zawiśnie na naszej choince.

9.  Wigilia Bożego Narodzenia - Clement Clarke Moore - il. Lee Krutop (firma księgarska olesiejuk) - książeczkę dostała Marysia na Mikołajki, już nie pamiętam dokładnie którego roku. Za każdym razem zachwyca nas ilustracjami, otwieranymi domkami do których można wsadzić latarkę i poświecić przez okienka, prezentami które można umieścić w skarpetach, i pięknym, ciepłym tekstem.

10. Dwanaście prezentów dla Świętego Mikołaja - Mauri Kunnas (Media Rodzina) - zdecydowanie ulubiona książeczka Marysi, zaczytywana nie tylko w Adwencie i okresie Bożego Narodzenia. Książka do której wracamy przez cały rok. Jak to skandynawska literatura dla dzieci - zachwyciła nas nie tylko tekstem ale i ilustracjami. A pomysły małego Jasia wywołują uśmiech na twarzach każdego czytelnika, czy top małego czy dużego. 

11. Święty Mikołaj - Mauri Kunnas (Media Rodzina) - i druga pozycja tego samego autora. Już nie tak ukochana jak "Dwanascie prezentów (...)", ale również ciekawa i ślicznie ilustrowana. Zapraszamy pod górą Korvatunturi w Finlandii.

12. Goście na Boże Narodzenie - Sven Nordqvist (Media Rodzina) - pozostajemy nadal w kręgu skandynawskiej literatury dla dzieci. Pierwsza, i jak na razie jedyna książka o Pettersonie, którą czytaliśmy (a jest ich co najmniej kilka). Przyznaję, ze musieliśmy mieć do niego kilka podejść. W ubiegłym roku był dla Marysi jeszcze za trudny. Ale teraz, teraz czytaliśmy go z lubością. Wracaliśmy kilkakrotnie do opowieści o staruszku i jego kocie, o ich pomysłach, i wspaniałych sąsiadach.

13. Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki) - Lotta, pięciolatka z ulicy Awanturników tyle potrafi, większość rzeczy po kryjomu. Tym razem spotykamy ją tuż przed Wigilią. Warto, naprawdę warto poznać Lottę, nazwisko autorki mówi samo za siebie, a ilustracjom Ilon Wikland chyba niewielu się oparło. 

14. Boże Narodzenie w Bullerbyn - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki) - Bullerbyn znają wszyscy, chcąc czy nie chcąc. Marysia poznaje Bullernbyn czytane przez tatę i opowiada mi po kawałku, jakie to cuda wyprawiają jego mali mieszkańcy. Myślę, że to dobry moment na spotkanie z tą ksiażką i dobry sposób, na pewno lepszy niż obowiązkowe czytanie w szkole (jak ja się z nią spotkałam). I choć można pokochać Bullerbyn nawet, gdy czyta się je bo trzeba, to jednak o wiele mocniej polecam zapoznawanie się z Bullerbyn na kolanach rodziców.

15. Patrz, Madika, pada śnieg! - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki) - mrożąca krew w zyłach hostoria "Nareszcie spadł śnieg na Czerwcowym Wzgórzu! Madika i Lisabet jak oszalałe bawią się w śniegu. Nawet tata daje się wciągnąć do bitwy na śnieżki. Następnego dnia Madika jest chora i musi zostać w domu, kiedy Lisabet z jedzie ze służącą Alvą do miasta po prezenty pod choinkę. Przed sklepem stoją sanie. Lisabet staje ukradkiem na płozach. Sanie ruszają i pędzą prosto do ciemnego, zimnego lasu. Jak uda jej się wrócić do domu?"

16. Skąpy nie jestem, powiedział Emil -  Astrid Lindgren, Bjoern Berg (Zakamarki) - zimowa przygoda (tuż po Bożym Narodzeniu) Emila, małego psotnika :)

17. Boże Narodzenie -1001 rzeczy do odkrycia (Świat Książki) - książka znalazła się w naszym domu w ubiegłe Mikołajki (2010), i wyszukujemy od tamtej pory, w Święta i nie-święta, szukamy sanek, wróżek, kalendarzy adwentowych, kul śniegowych i wielu, wielu innych rzeczy, a przy tym ćwiczymy spostrzegawczość i liczenie :)

 

18. Zapytaj Misia o ... Święta (Boblioteczka Misia, Book House) - odpowiedzi na nurtujące dzieciaki (i nie tylko :)) pytania dotyczace Świat Bożego Narodzenia i tradycji z nimi związanych. 

I dwa najnowsze, tegoroczne nabytki Świąteczne:

1. Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie - Joanna Krzyżanek, Zenon Wiewiurka (Jedność) - książka i przepisy na kilka Bożonarodzeniowych pyszności w jednym, polecam dla mam i małych kucharzy. Można do niej zajrzeć na stronie wydawnictwa - Zajrzyj do książki

2. OPOWIADANIA WIGILIJNE. Pod choinkę od polskich pisarzy. wyd. II (Wydawnictwo Literatura) - jeszcze nie do końca rozsmakowane, nie do końca poznane. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy się nimi znów delektować.

 

czwartek, 22 grudnia 2011

1. Wszyscy na Ciebie czekamy (Wydawnictwo Sykomora) - książkę czytamy przez cały Adwent, po jednym, czasem dwóch (jeśli trzeba coś nadrobić) opowieściach dziennie. Przyklejamy kolejne postaci w Szopce. Ułatwia to oczekiwanie na Święta i wiele można się nauczyć.

2. Gwiazda nad Stajenką - Niessen Suzan (Wydawnictwo Debit) - książeczkę czytamy od trzech lat, zawsze w czasie oczekiwania na Narodzenie Jezusa. Ksiażka ma "okienka" pod którymi kryją się niespodzianki.

3. Grudniowa noc  - Niessen Suzan (Wydawnictwo Debit) - książeczkę , podobnie jak "Gwiazda nad stajenką" czytamy już czwarty raz.

4. Franklin i prezent świąteczny - Bourgeois Paulette, Clark Brenda (Wydawnictwo Debit)

5. Martynka i gwiazdka - Delahaye Gilbert (Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i Spółka)

6. Paddington i bożonarodzeniowa niespodzianka - Bond Michael (Grafag, Agencja Wydawnicza) - znany także jako "Paddington i świąteczna niespodzianka" (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak).

7. Mały Kruk Skarpetka. Mikołajki i Boże Narodzenie - Moost Nele, Rudolph Annet (Egmont Polska Sp. z o.o.)
 ZADANIE 7

KOLOROWANKA

"Kochana Marysiu, 

dzisiaj zadanie-niezadanie dla Ciebie. Dostaniesz kolorowankę, w której znajdziesz wszystkie postaci, z którymi oczekujesz na Święta. Będzie tam Adam i Ewa, Abraham, Melchizedek, Izaak i inni, których spotkasz "po drodze". Możesz sobie pokolorować te postaci, które już znasz.

A może uda Wam się dzisiaj zrobić Mufinki :)

Pozdrawiam

Twój Anioł Stróż" 


Tutaj aniołek miał sporo pracy. Najpierw poszukiwanie tych wszystkich kolorowanek z biblijnymi (i nie tylko :)) postaciami. Przyznaję, odwiedziłam wiele stron, żeby znaleźć odpowiednie rysunki, nie sposób je wszystkie tutaj wymienić. Niemniej jest kilka na które warto zajrzeć:

1. www.jakoloruje.pl - wiele kolorowanek na różne tematy, również biblijne, ciekawe zadania do wykonania

2. http://www.sermons4kids.com/colorpg.htm lub span_colorpg.htm- kolorowanki religijne 

3. http://www.biblekids.eu/men%C3%B9.html - kolorowanki biblijne dla dzieci, ogromny wybór, choć trzeba się nieco naklikać, żeby się do nich dostać. Cierpliwości życzę :)

4. http://www.coloringpages7.com/ - po prostu kolorowanki

5. http://www.bible-printables.com/ - ta szczególnie mi się podoba - kolorowanki, opowiadania (po angielsku oczywiście), modlitwy ... Warto zajrzeć.

6. http://szkolnystart.pl/ - więcej niż same kolorowanki

7. http://www.coloring-pages-kids.com - dużo kolorowanek, jak na naszym jakoloruje.pl

8. http://kolorowanki.joe.pl - i jeszcze jedna polska strona z kolorowankami

A najbardziej podobała mi się Maryja i Jan Chrzciciel :)

Całą kolorowankę w pdf znajdziecie tutaj.

A to pomalowane wybrane cztery obrazki:


Dzisiaj poznaliśmy historię króla Dawida.

niedziela, 04 grudnia 2011


ZADANIE 6

KOLOROWANKA Z OKIENKIEM

"Kochana Marysiu, 

dzisiaj dostaniesz rysunek do pokolorowania. Jak już skończysz, wytnij go po liniach, naklej według wzoru i będziesz miała okienko, przez które zajrzysz do szopki. Miłej zabawy.

Pozdrawiam

Twój Anioł Stróż"  


Rysunek jeszcze nie dokończony, okazało się, że jest dość trudny jak na Marysi możliwości. A może mało zachęcający? Mobilizowałam ją dotąd dwa dni, ale jeszcze nie dokończyła. Może w końcu uda się dokończyć i zobaczyć tę bożonarodzeniową dioramę, wtedy umieszczę jej zdjęcie tutaj. 

Rysunek znalazłam na stronie jakoloruje.pl (http://www.jakoloruje.pl/diorama-boze-narodzenie.htm):

Dzisiaj poznaliśmy Mojżesza.

piątek, 02 grudnia 2011


 ZADANIE 5

GRUDNIOWY KALENDARZ

"Kochana Marysiu, 

Twoje dzisiejsze zadanie to stworzenie grudniowego kalendarza. Podobnie jak kalendarz adwentowy, będzie on pokazywał Ci ile dni jeszcze do Wigilii. Proponuję, by miał kształt choinki. Wytnij choinkę z zielonego sztywnego papieru, naklej ją na białą kartkę. Teraz naklej na niej 24 kolorowe bombki z numerkami. Na każdą z nich będziesz mogła nakleić naklejkę z Mikołajem. Miłej pracy,

pozdrawiam

Twój Anioł Stróż" 


Z kalendarzem było nawet całkiem sporo roboty. Ale i Marysia, i ja, lubimy taką pracę. Wycinanie, wyklejanie, ozdabianie. Dobrze się bawiłyśmy. A wynik - sami oceńcie.

Jedna strona:

Strona druga:

 

Naklejać będziemy Mikołaje z numerkami:

Jak widać pierwszy już usiekł na choinkę :)

Dziś razem z Józefem, wnukiem Jakuba oczekiwaliśmy na Zbawiciela.


 ZADANIE 4

ŚWIĄTECZNE GRANIE

"Kochana Marysiu, 

dzisiaj zaplanowałem dla Ciebie "świąteczne granie". Gra umieszczona jest w samym środku zeszłorocznego grudniowego Abecadła. Zaproponuj wspólne granie Mamie i Tacie. Miłej zabawy.

Pozdrawiam

Twój Anioł Stróż"  


Nie udało nam się zagrać, niestety :( Było bowiem i to, i tamto do zrobienia. A potem już było na tyle późno, że Marysia padła. Ale gra nadal jest w domu, więc nadrobimy w weekend. 

A dzisiaj spotkaliśmy Izajasza.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 23