Życie toczy się, z dnia na dzień ... A ja czasami zatrzymuję się nad codziennością, by uszczknąć kawałek i napisać ... by nie zapomnieć.
Zakładki:
1% podatku
Gotowanie na ekranie
Kliknij i pomóż
Książki dla dzieci
Książki, książki, książki
Nasze przedszkola
Po pracy:
Poezja w sieci
Prace ręczne
Sklepiki z różnościami
Spotkania w sieci
Wydawnictwa
Z notatnika ...
Zarażona chustomanią?
Znajomi w pracy
Najbliższe Święta:

Wszystkie zdjęcia, filmy i teksty objęte są prawem autorskim. Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub po części bez mojej zgody jest zabronione, co stanowi naruszenie praw autorskich. Podstawa prawna Dz.U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz.U. 94 nr 43 poz. 170.
Korzystając z cudzych zdjęć, zazwyczaj znalezionych w internecie, zawsze zamieszczam informację o tym gdzie je znalazłam.
Lilypie First Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers AlternaTickers - Cool, free Web tickers AlternaTickers - Cool, free Web tickers Daisypath Anniversary tickers Lubię czytać

Adwent 2011

niedziela, 29 stycznia 2012

Święta już dawno za nami, ale nie skończyłam jeszcze pisać o naszych ulubionych, bądź trochę mniej, książkach około-Bożonarodzeniowych. Tak więc przed nami druga, znacznie większa od poprzedniej, porcja literatury około-Świątecznej. 

8. Wielka księga dekoracji i przepisów na Boże Narodzenie (firma księgarska olesiejuk) - tą książkę mamy odkąd Marysia zaczęła wykazywać jakakolwiek chęć do przygotowywania Bożonarodzeniowych ozdób, czyli od 2008 roku. Zdaje egzamin, bo już samo jej oglądanie sprawia nam wielką frajdę. Planujemy wtedy co z niej zrobimy, jakie pomysły wykorzystamy na prezenty dla najbliższych, no i co zawiśnie na naszej choince.

9.  Wigilia Bożego Narodzenia - Clement Clarke Moore - il. Lee Krutop (firma księgarska olesiejuk) - książeczkę dostała Marysia na Mikołajki, już nie pamiętam dokładnie którego roku. Za każdym razem zachwyca nas ilustracjami, otwieranymi domkami do których można wsadzić latarkę i poświecić przez okienka, prezentami które można umieścić w skarpetach, i pięknym, ciepłym tekstem.

10. Dwanaście prezentów dla Świętego Mikołaja - Mauri Kunnas (Media Rodzina) - zdecydowanie ulubiona książeczka Marysi, zaczytywana nie tylko w Adwencie i okresie Bożego Narodzenia. Książka do której wracamy przez cały rok. Jak to skandynawska literatura dla dzieci - zachwyciła nas nie tylko tekstem ale i ilustracjami. A pomysły małego Jasia wywołują uśmiech na twarzach każdego czytelnika, czy top małego czy dużego. 

11. Święty Mikołaj - Mauri Kunnas (Media Rodzina) - i druga pozycja tego samego autora. Już nie tak ukochana jak "Dwanascie prezentów (...)", ale również ciekawa i ślicznie ilustrowana. Zapraszamy pod górą Korvatunturi w Finlandii.

12. Goście na Boże Narodzenie - Sven Nordqvist (Media Rodzina) - pozostajemy nadal w kręgu skandynawskiej literatury dla dzieci. Pierwsza, i jak na razie jedyna książka o Pettersonie, którą czytaliśmy (a jest ich co najmniej kilka). Przyznaję, ze musieliśmy mieć do niego kilka podejść. W ubiegłym roku był dla Marysi jeszcze za trudny. Ale teraz, teraz czytaliśmy go z lubością. Wracaliśmy kilkakrotnie do opowieści o staruszku i jego kocie, o ich pomysłach, i wspaniałych sąsiadach.

13. Pewnie, że Lotta umie prawie wszystko - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki) - Lotta, pięciolatka z ulicy Awanturników tyle potrafi, większość rzeczy po kryjomu. Tym razem spotykamy ją tuż przed Wigilią. Warto, naprawdę warto poznać Lottę, nazwisko autorki mówi samo za siebie, a ilustracjom Ilon Wikland chyba niewielu się oparło. 

14. Boże Narodzenie w Bullerbyn - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki) - Bullerbyn znają wszyscy, chcąc czy nie chcąc. Marysia poznaje Bullernbyn czytane przez tatę i opowiada mi po kawałku, jakie to cuda wyprawiają jego mali mieszkańcy. Myślę, że to dobry moment na spotkanie z tą ksiażką i dobry sposób, na pewno lepszy niż obowiązkowe czytanie w szkole (jak ja się z nią spotkałam). I choć można pokochać Bullerbyn nawet, gdy czyta się je bo trzeba, to jednak o wiele mocniej polecam zapoznawanie się z Bullerbyn na kolanach rodziców.

15. Patrz, Madika, pada śnieg! - Astrid Lindgren, Ilon Wikland (Zakamarki) - mrożąca krew w zyłach hostoria "Nareszcie spadł śnieg na Czerwcowym Wzgórzu! Madika i Lisabet jak oszalałe bawią się w śniegu. Nawet tata daje się wciągnąć do bitwy na śnieżki. Następnego dnia Madika jest chora i musi zostać w domu, kiedy Lisabet z jedzie ze służącą Alvą do miasta po prezenty pod choinkę. Przed sklepem stoją sanie. Lisabet staje ukradkiem na płozach. Sanie ruszają i pędzą prosto do ciemnego, zimnego lasu. Jak uda jej się wrócić do domu?"

16. Skąpy nie jestem, powiedział Emil -  Astrid Lindgren, Bjoern Berg (Zakamarki) - zimowa przygoda (tuż po Bożym Narodzeniu) Emila, małego psotnika :)

17. Boże Narodzenie -1001 rzeczy do odkrycia (Świat Książki) - książka znalazła się w naszym domu w ubiegłe Mikołajki (2010), i wyszukujemy od tamtej pory, w Święta i nie-święta, szukamy sanek, wróżek, kalendarzy adwentowych, kul śniegowych i wielu, wielu innych rzeczy, a przy tym ćwiczymy spostrzegawczość i liczenie :)

 

18. Zapytaj Misia o ... Święta (Boblioteczka Misia, Book House) - odpowiedzi na nurtujące dzieciaki (i nie tylko :)) pytania dotyczace Świat Bożego Narodzenia i tradycji z nimi związanych. 

I dwa najnowsze, tegoroczne nabytki Świąteczne:

1. Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie - Joanna Krzyżanek, Zenon Wiewiurka (Jedność) - książka i przepisy na kilka Bożonarodzeniowych pyszności w jednym, polecam dla mam i małych kucharzy. Można do niej zajrzeć na stronie wydawnictwa - Zajrzyj do książki

2. OPOWIADANIA WIGILIJNE. Pod choinkę od polskich pisarzy. wyd. II (Wydawnictwo Literatura) - jeszcze nie do końca rozsmakowane, nie do końca poznane. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy się nimi znów delektować.

 

czwartek, 22 grudnia 2011

1. Wszyscy na Ciebie czekamy (Wydawnictwo Sykomora) - książkę czytamy przez cały Adwent, po jednym, czasem dwóch (jeśli trzeba coś nadrobić) opowieściach dziennie. Przyklejamy kolejne postaci w Szopce. Ułatwia to oczekiwanie na Święta i wiele można się nauczyć.

2. Gwiazda nad Stajenką - Niessen Suzan (Wydawnictwo Debit) - książeczkę czytamy od trzech lat, zawsze w czasie oczekiwania na Narodzenie Jezusa. Ksiażka ma "okienka" pod którymi kryją się niespodzianki.

3. Grudniowa noc  - Niessen Suzan (Wydawnictwo Debit) - książeczkę , podobnie jak "Gwiazda nad stajenką" czytamy już czwarty raz.

4. Franklin i prezent świąteczny - Bourgeois Paulette, Clark Brenda (Wydawnictwo Debit)

5. Martynka i gwiazdka - Delahaye Gilbert (Wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i Spółka)

6. Paddington i bożonarodzeniowa niespodzianka - Bond Michael (Grafag, Agencja Wydawnicza) - znany także jako "Paddington i świąteczna niespodzianka" (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak).

7. Mały Kruk Skarpetka. Mikołajki i Boże Narodzenie - Moost Nele, Rudolph Annet (Egmont Polska Sp. z o.o.)niedziela, 04 grudnia 2011


ZADANIE 6

KOLOROWANKA Z OKIENKIEM

"Kochana Marysiu, 

dzisiaj dostaniesz rysunek do pokolorowania. Jak już skończysz, wytnij go po liniach, naklej według wzoru i będziesz miała okienko, przez które zajrzysz do szopki. Miłej zabawy.

Pozdrawiam

Twój Anioł Stróż"  


Rysunek jeszcze nie dokończony, okazało się, że jest dość trudny jak na Marysi możliwości. A może mało zachęcający? Mobilizowałam ją dotąd dwa dni, ale jeszcze nie dokończyła. Może w końcu uda się dokończyć i zobaczyć tę bożonarodzeniową dioramę, wtedy umieszczę jej zdjęcie tutaj. 

Rysunek znalazłam na stronie jakoloruje.pl (http://www.jakoloruje.pl/diorama-boze-narodzenie.htm):

Dzisiaj poznaliśmy Mojżesza.

piątek, 02 grudnia 2011


 ZADANIE 5

GRUDNIOWY KALENDARZ

"Kochana Marysiu, 

Twoje dzisiejsze zadanie to stworzenie grudniowego kalendarza. Podobnie jak kalendarz adwentowy, będzie on pokazywał Ci ile dni jeszcze do Wigilii. Proponuję, by miał kształt choinki. Wytnij choinkę z zielonego sztywnego papieru, naklej ją na białą kartkę. Teraz naklej na niej 24 kolorowe bombki z numerkami. Na każdą z nich będziesz mogła nakleić naklejkę z Mikołajem. Miłej pracy,

pozdrawiam

Twój Anioł Stróż" 


Z kalendarzem było nawet całkiem sporo roboty. Ale i Marysia, i ja, lubimy taką pracę. Wycinanie, wyklejanie, ozdabianie. Dobrze się bawiłyśmy. A wynik - sami oceńcie.

Jedna strona:

Strona druga:

 

Naklejać będziemy Mikołaje z numerkami:

Jak widać pierwszy już usiekł na choinkę :)

Dziś razem z Józefem, wnukiem Jakuba oczekiwaliśmy na Zbawiciela.


 ZADANIE 4

ŚWIĄTECZNE GRANIE

"Kochana Marysiu, 

dzisiaj zaplanowałem dla Ciebie "świąteczne granie". Gra umieszczona jest w samym środku zeszłorocznego grudniowego Abecadła. Zaproponuj wspólne granie Mamie i Tacie. Miłej zabawy.

Pozdrawiam

Twój Anioł Stróż"  


Nie udało nam się zagrać, niestety :( Było bowiem i to, i tamto do zrobienia. A potem już było na tyle późno, że Marysia padła. Ale gra nadal jest w domu, więc nadrobimy w weekend. 

A dzisiaj spotkaliśmy Izajasza.

środa, 30 listopada 2011

 


ZADANIE 3

ŚWIĄTECZNE CZYTANIE

"Kochana Marysiu, 

dzisiejsze zadanie to świąteczne czytanie. Ofiaruję Ci książkę: "Wszyscy na Ciebie czekamy". Od dzisiaj, codziennie, aż do Świat Bożego Narodzenia Rodzice będą Ci czytać jedno opowiadanie. Dziś przeczytacie aż trzy :)

Pozdrawiam

Twój Anioł Stróż" 


Polecamy, naprawdę polecamy tę książeczkę.

Ja skusiłam się na nią dopiero w tym roku, i chyba wcześniej byłoby za wcześnie dla Marysi. W książce 28 opowiadań o osobach, które oczekiwały na przyjście Jezusa, czyli przezywały swego rodzaju Adwent. Każdy dzień ma swoją historię, ii każda postać pojawiająca się w opowiadaniu ma swoje miejsce w specjalnej szopce. Postać można wyciąć i wkleić na plakat. Ponieważ książka została wydana w zeszłym roku, w tym dodrukowano tylko plakat i książeczkę z postaciami. Wyd. Sykomora

A my dzisiaj spotkaliśmy aż trzy, a właściwie cztery postacie: Adama i Ewę, Abrahama, i Melchizedeka. 


ZADANIE 2

BOMBKA

"Kochana Marysiu, 

Dzisiejsze zadanie: przygotuj bombkę na choinkę lub girlandę. Najpierw pomaluj ją pięknie, potem podklej sztywnym papierem, a na koniec już tylko wytnij. Na pewno będzie piękna.

Pozdrawiam

Twój Anioł Stróż"


 Kolorowankę znalazłam na portalu CzasDzieci.pl - tutaj. A Marysi dzieło czeka na choinkę :)

 


ZADANIE 1

ODWIEDZINY U RODZINY

"Kochana Marysiu, 

Twoje dzisiejsze zadanie jest proste. Odwiedźcie z Rodzicami kogoś z rodziny i baw się tam dobrze. 

Dzisiaj też mama przygotuje Wasz adwentowy wieniec. Pamiętajcie o wspólnej wieczornej modlitwie z zapaloną świeca w wieńcu.

Pozdrawiam

Twój Anioł Stróż"


No i byliśmy u rodziny. Marysia bawiła się dobrze. Zresztą sami spójrzcie jak robiła sobie z braćmi tatuaże. :)

A nasz wieniec wygląda tak:

W tym roku adwent zaskoczył mnie swoją bliskością. Czas spędzany z najmłodszym członkiem rodziny płynie tak szybko, że często nie nadążam. I tutaj tez tak było. Na szczęście pomysł był już dawno i czekał tylko na realizację. Zarwałam jedną nockę i gotowe. Zawieszanie z pomocą Marysi oczywiście. Efekt: ogromna radość, i dziękowanie za kalendarz na modlitwie wieczornej :)

Efekt wygląda tak:

 

Nasz kalendarz ma 28 elementów - świadomie, bo tyle trwa adwent. Zatem w naszym kalendarzu wszystko zaczyna się od numeru 27, potem 28, 29, 30 i 1, 2, ....